Ljekovito bilje je od davnina važno i značajno u liječenju bolesti, ali znanje o vrstama, upotrebi i ljekovitim svojstvima bilja postebeno se gubi vremenom i razvojem moderne medicine. Međutim, u mnogim zemljama još uvijek se vjerno čuvaju tradicionalni recepti i znanje o ljekovitoj moći bilja. Takve tradicionalne recepte pronašli smo u alpskom regionu, najpoznatijem planinskom području u Evropi.
Poznato je da su Alpe udaljena područja od gradskih zajednica i često su nepristupačne zbog snježnog pokrivača. Do 20. vijeka ljudi koji su živjeli daleko u alpskim planinskim predjelima bili su prepušteni sami sebi, bez puteva, liječnika i bolnica, te su se morali sami snalaziti i liječiti. Tako su u planinskim predjelima pronašli ljekovite biljke i napravili recepte za biljne preparate koji se i danas čuvaju i koriste u liječenju različitih bolesti. Recepti se prenose godinama i ljubomorno čuvaju generacijama, a to uključuje znanje o miješanju, primjeni i načinu djelovanja alpskih ljekovitih biljaka.
Razvojem moderne medicine u nekim oblastima su izgubljena tradicionalna znanja. Mnogi recepti nikada nisu zabilježeni u pisanom obliku, tako da su vremenom potpuno nestali, ali tzv. alpsku medicinu ljubomorno čuvaju brojne porodice tradicionalnih travara i iscjelitelja, a sada je želimo predstaviti cijelom svijetu.
Ljekovite biljke su pravi dar prirode koji moramo pažljivo i pametno koristiti. U svijetu postoji preko 500.000 biljnih vrsta, a preko 10.000 biljaka se danas koriste u liječenju, te neprekidno izazivaju pažnju moderne medicine, pa se vrše istraživanja o njihovim ljekovitim svojstvima u svim krajevima svijeta. Sve češće istraživanja dokazuju da djelovanje ljekovitog bilja i njihovih sastojaka, značajno poboljšava zdravlje i kvalitet života čovjeka. Njihova ljekovitost nije samo primenjivana u liječenju, već i u kozmetici i ishrani.
Posljednjih godina, liječenje ljekovitim biljem ili fitoterapija sve više dobija na značaju. U Alpskim predjelima mogu se pronaći veoma retke i ljekovite biljne vrste, a mnoge od njih se koriste u farmaceutskoj industriji i medicini. Neke od najljekovitijih biljaka sa Alpskih planina možete pronaći u našim tradicionalnim NATURE’S ALPINE HERBS BALM preparatima.
Poznata kao divlja menta rasprostranjena je u Evropi, Aziji, ali i u sibirskim predjelima. Divlja menta ima veoma tradicionalnu i široku primenu u medicini, gde se koristi za liječenje raznih oboljenja. Koristi se u stomatologiji, kozmetici, pa čak i ishrani. Ulje koje se dobija iz ove biljke se najčešće koristi za smanjenje bolova i poboljšanje cirkulacije utrljavanjem na kožu.
Eukaliptus je poznata biljka koja ima veoma moćna medicinska svojstva. Eterično ulje eukaliptusa ima široku primjenu kod čišćenja toksina i mikroorganizama, suzbijanja prehlade, eliminisanju i smirivanju svraba na koži, ima umirujuće dejstvo na alergijske reakcije na koži. Esencijalno ulje eukaliptusa je efikasno za liječenje respiratornih problema (astma, bronhitis, tuberkuloza). Eukaliptus je efikasan i u liječenju rana, opekotina, posekotina, ožiljaka, ujeda i uboda insekata, stimuliše imunitet i pruža antioksidativnu zaštitu.
Sibirska jela raste u visokim planinskim predelima, i veoma je otporna na mraz i hladnoću, čak i do -50 stepeni. Eterična ulja sibirske jele koriste se najčešće u aromaterapiji i proizvodnji tradicionalnih pripravaka. Ima široku primjenu u medicini gde se najčešće koristi za inhalacije i lečenje disajnih puteva, pomaže kod gripa i prehlada. Veoma je efikasna i pomaže kod bolova i upala mišića.
Ruzmarin je biljka koja se od davnina koristi u tradicionalnoj medicini. Esencijalno ulje ruzmarina se koristi u lečenju spazama gastrointestinalnog trakta, a za spoljašnju upotrebu se primenjuje u liječenju bolova u zglobovima i mišićima i kod poremećaja periferne cirkulacije. Osvježava i smanjuje napetost, pomaže kod prehlada i pospješuje iskašljavanje. Koristi se u dermatologiji jer efikasno djeluje na kožna oboljenja, ekceme i akne.
Mentol je organsko jedinjenje dobijeno iz peperminta ili ulja nane. Ima široku primjenu u medicini, a najpoznatiji je po jakom antibakterijskom delovanju. Ima primjenu u stomatologiji, kod upala usta i grla, pomaže kod disanja i prehlada. Smanjuje svrab, ublažava bolove i grčeve u mišićima i ublažava glavobolju. Pruža osjećaj hlađenja, pa se koristi i protiv opekotina. Može biti u vidu ulja, kreme ili gela
Konjski kesten, poznat i kao divlji kesten je veoma rasprostranjena vrsta i možemo ga vidjeti u mješovitim šumama i parkovima širom Evrope i Amerike. Najčešće se koristi u farmaciji kao sirovina, ali ima i široku primjenu u vaskularnoj medicini. Ekstrat semena divljeg kestena može biti efikasna terapija kod venskih upala i kapilara, cirkulacije, štiti vene, smanjuje pojavu i izražajnost vena na koži. Plod, list, kora i cvet divljeg kestena sadrži eskulin, pa se ne preporučuju za upotrebu u ishrani, a isključivo se koristi u kozmetičke i medicinske svrhe.
Vitis Vinifera je posebna sorta grožđa od čijeg lista se dobija ekstrakt veoma prisutan u farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji. Sprječava kardiovaskularne bolesti, smanjuje simptome kao što su umorne i teške noge, mravinjanje i bolovi u nogama, smanjuje rizik od arteroskleroze i koronarnih bolesti. Zbog antioksidativnog dejstva ima primjenu u kozmetici jer koži daje vlagu i vraća elastičnost. Ekstrakt iz sjemena grožđa koristan je za smanjenje upala na koži, crvenila, svraba i otoka.
Ova biljka kod evropskih naroda poznata i kao Gavez, raste na livadama a rasprostranjena je u Evropi i Aziji. Gavez se zbog velikog ljekovitog svojstva, od davnina koristio u narodnoj medicini. Pomaže kod arteroskleroze, bržeg zarastanja rana i opekotina. Povoljno djeluje na kožu, smanjuje bolove kod reumatskih oboljenja, osteoporoze, poboljšava cirkulaciju. Koristan je i efikasan protiv upale vena. Ekstrakt gaveza preporučuje se i kao kozmetički proizvod za regeneraciju kože.
Litsea Cubeba zvana i aromatična Litsea, zimzeleno je grmoliko drvo visoko 5-12 metara iz porodice Lauraceae, sa malim bobicama nalik paprici, pa je zato još nazivaju i "planinska paprika". Koristi se plod biljke koje se prerađuje zbog korišćenja esencijalnog ulja. Ovo ulje se takođe može ekstrahovati iz lista, ali se smatra da je nižeg kvaliteta. Ostali delovi biljke se takođe koriste u tradicionalnoj medicini. Prinosi eteričnog ulja iz ploda su 3-5%. Glavna komponenta ulja je Citral, sa 70-85% ulja. Utvrđeno je da ovo ulje ima snažno antiinflamatorno dejstvo, te naročito pomaže u ublažavanju bolova u mišićima i zglobovima.
Citronella (Cymbopogon Winterianus) je višegodišnja biljka koja može narasti do 2 metra i ima osnovnu stabljiku crvenkaste boje. Citronella je esencijalno ulje koje se najčešće koristi u kozmetici. Ulje Citronelle se dodaje u gelove, kreme i masti za topikalnu primenu. Deluje i kao antiseptik i deodorans u zatvorenim prostorijama. Poseduje cvetnu, slatku aromu citrusa sa aromatičnim zelenim nijansama. Citronellol je prirodni izolat dobijen destilacijom esencijalnog ulja Citronelle. Koristi se takođe u aromaterapiji, prirodnoj parfimeriji i formulacijama za ličnu
Eugenol se prirodno nalazi u esencijalnom ulju karanfilića (Clove Essential Oil), koji deluje kao anestetik i antibakterijski agens. Ulje karanfilića je antiinflamatorno i antifungalno. Kada se koristi topikalno, eterično ulje karanfilića pomaže u smirivanju iritirane kože i pomaže u smanjenju pojave crvenila i pigmentacije kože, kako bi ten bio duboko umiren i hidriran. Ulje karanfilića je korisno za primenu kod kožnih infekcija, lezija kože i inflamatornih poremećaja. Eugenol je bezbojna do bledo žuta aromatična uljasta tečnost i spada u grupu monoterpena.
Esencijalno ulje Geranijuma se dobija parnom destilacijom listova biljke Pelargonium Graveolens. Ova biljka prirodno raste i uzgaja se u mnogim regionima, uključujući Evropu i Aziju. Eterično ulje Geranijuma se vekovima koristi za lečenje različitih zdravstvenih stanja. Postoje naučni podaci koji ukazuju da može biti od koristi za niz stanja, kao što su anksioznost, depresija, infekcije i protiv bolova. Smatra se da ima antibakterijska, antioksidativna i antiinflamatorna svojstva. Najbolje efekte
Limonene je sastojak esencijalnog ulja ekstrahovanog iz kore limuna, pomorandže ili drugog citrusnog voća. Pripada klasi jedinjenja koja se nazivaju terpeni. Ekstrahuje se destilacijom putem vodene pare, procesom u kome se kore citrusa natapaju u vodi i zagrevaju dok se isparljivi molekuli ne oslobode parom i kondenzuju. Limonene se koristi kao sastojak u nizu proizvoda, uključujući hranu i kozmetiku. Takođe se može naći u obliku suplemenata, jer može ponuditi određene zdravstvene prednosti. Pokazalo se da poseduje antiinflamatorna, antioksidativna i antistresna svojstva. Pokazalo se da Limonene smanjuje inflamatorne markere koji se odnose na osteoartritis, stanje koje karakteriše hronična upala.